עופר רג'ואן - רג'ואן הפקות - הגברה ותאורה לאירועים - עיצוב תאורה
 

מה היא מערכת תאורה?
 
על מנת לספק את הדרישה לאווירה נכונה, המותאמת לאירוע, יש להשתמש במערכת תאורה טובה אשר מורכבת ממכלול של מכשירים הפועלים בתיאום. 
בין המכשירים השונים של מערכת התאורה ניתן למצוא : ​
 

פנסים חכמים – אלו יחידות תאורה הנשלטות לפי תוכנית, על ידי מערכת פיקוד מרכזית (מחשב), ויודעות לעשות דברים מדהימים כמו: תנועה במהירויות משתנות, החלפת צבעים, היבהוב בקצב משתנה וכן צורות שונות המכוונות למרכז רחבת האירוע.  הפנסים החכמים מסתובבים על ציר מיוחד המאפשר להם יכולת הקרנה של 360 מעלות.
 

פנסי LED - פנסי ה-LED היום נחשבים לשיא הטכנולוגיה במערכות תאורה. פנס LED יחיד מסוגל להאיר בכל צבע אפשרי. אחד הייתרונות הגדולים של ה-LED הוא התאמתו המושלמת ל"תאורה ירוקה", היות ועל אף עוצמתו הגבוהה, הוא אינו מתחמם וצורך מעט חשמל ביחס לפנס תאורה מקביל מהדור הקודם. לרוב משתמשים בפנסי LED במערכות תאורה על מנת להאיר שטחים רחבים וליצור אווירה.
 

תאורת שטיפה – התאורה הזו מתייחסת לפנסים הבסיסיים ביותר המכונים  בשפה המקצועית "תומאסים".  פנס מסוג "תומאס" מקרין אור בצבע אחד בלבד  (לרוב על ידי פילטר מתאים), מאיר באופן קבוע לנקודה מוגדרת ואינו יכול להסתובב, אך כמות האור שהוא מפזר גבוה מאוד ובעזרת לוח פיקוד מתאים הוא יכול להבהב בקצב מוגדר.
 

פנסי תיאטרון - אלו פנסים הבנויים ממספר עדשות ומנורה חזקה במיוחד. פנסי תיאטרון מציודים במערכות לצמצום זווית האור וכיוון הפוקוס. במערכות תאורה מנצלים תכונות אילו על מנת להאיר מגובה רב פריטים בודדים בגדלים שונים ובצורות שונות. ​
 

פנס עקיבה (Follow Spot) - פנס תאורה המשמש בעיקר במופעי מחול ותיאטרון. זהו פנס גדול במיוחד שממוקם בדרך כלל בחלק העליון של האולם ומקרין
אור אל הבמה באלומה עגולה ורחבה, שלא כשאר פנסי הבמה התלויים על התקרה, הפולו-ספוט מופעל באופן ידני על ידי איש צוות ההפקה, ומטרתו לעקוב אחר הרקדן או השחקן באור מיוחד, להאיר ולהדגיש אותו על פני שאר הרקדנים והשחקנים הנמצאים על הבמה.
 

פליקר – פנס תאורה מיוחד בעל יכולת למשך הדלקה קצר ביותר.  הפליקר הוא פנס בעל אור לבן בוהק, המהבהב בקצב גבוה מאוד, כאשר צופים בגוף הנע בתאורה זו נוצרת האשליה של תנועה בהילוך איטי. ​
 

לייזרים - פנסי לייזר הם תוספת מעצימה למערכת התאורה הרגילה ומטרתם ליצור אפקטים מיוחדים רבים.  מופע לייזר, הוא למעשה מעין כוריאוגרפיה של קרניים הרוקדות בין כתוביות, אנימציות ואפקטים לצלילי מוסיקה וכך הופכים לחוויה ויזואלית בלתי נשכחת. את האימג''ים של תאורת הלייזר ניתן להקרין על כל משטח כמעט, ואף על משטחי מים, הרים ועשן.
 

מכונת עשן/ערפל – מכונות העשן/ערפל מייצרות מעין עשן ערפילי לבן בחלל האולם לצורך העשרת האווירה.  כאשר התאורות השונות חודרות דרך העשן הן מעצימות את החוויה באירוע.  קיימים שני סוגים עיקריים של מכונות עשן:  מכונת עשן רגילה, המייצרת עשן וערפל בחלל האולם על מנת להשתלב עם התאורה, ומכונת עשן נמוך/קרח יבש, המייצרת עשן סמיך הנשאר צמוד לרצפה ומעניק אווירה קסומה.
 
עיצוב תאורה